Építőművész kipakolás - Bútor- és belső szakipari szerkezetek

Építőművész szak kipakolása - 2020. tavasz

Bútor- és belső szakipari szerkezetek

I. évfolyam

E tantárgy első feladata az ergonómiai elméleti anyag gyakorlati alkalmazásáról szólt. Az antropometria alaptézise szerint a „Lépték az Ember”. Különösen így van ez a szék esetében, hiszen a lakás, a munkahely, a közösségi élet egyik olyan tárgyi eleme, amely az ember életét ősidők óta közvetlenül szolgálja. A hallgatóknak saját testük (statikus) felmérésével párhuzamosan, választaniuk kellett egy otthoni ülőbútort, s ennek elemzése után, az általuk szokásos kedvenc ülő-pozíció (dinamikus) ábrázolásának összerajzolását végezték.

A második feladat egy választható japán fakötés megfejtése és elkészítése volt. A fa tisztelete és szeretete a japán ember számára a megújuló természetet jelképezte. Mesterembereik a fában rejlő tipikus szerkezeti és formalehetőségeket az évezredek során, szinte minden vonatkozásban kiaknázták. Ezért egy japán ácskötés szerkezeti logikájának kibontása, az egyes elemek egymáshoz való viszonyának, sorrendiségének tanulmányozása, megértése, valamint a csomópont elkészítése, a növendékek konstrukciós készségét és térlátását rendkívüli erővel fejleszti.

Oktató:

Dr. Márkus Gábor